İnitihal Tespit Veri Tabanları

TURNITTIN İNİTİHAL TESPİT VERİTABANI (TEZ VE ÖDEVLER İÇİNDİR)

Tezlerin bir program aracılığı ile intihal kontrolünün yapılarak benzerlik raporunun alınması, YÖK tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Bu koşulun doğurduğu ihtiyacı karşılamak üzere İ.Z.T.Ü. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Turnitin Tez İntihal Analiz Programına abonelik gerçekleştirmiştir.

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda TEZ intihal analiz programını aşağıdaki adımları izleyerek kullanabilirsiniz:

1- Programı kimler kullanabilir?

Program, yalnızca enstitülerimizde TEZ danışmanlığı görevini yapan akademisyenler tarafından kullanılabilir. Lütfen herhangi bir öğrencinize giriş bilgisi iletmeyiniz, yasaktır.

2- Tez Danışmanıyım ve Programı kullanabilmem için ne yapmalıyım?

Lütfen bağlı bulunduğunuz enstitüden bilgi alınız ve enstitü tarafından Merkez Kütüphane’de bulunan  Turnitin yetkilisine (bozkan.bozoglan@deu.edu.tr) bilgilerinizin (Ad-Soyad; Kurumsal E-Mail, Unvan) gönderilip gönderilmediğini teyit ediniz ve gönderilmediyse tekrar iletilmesini sağlayınız.

3- Yukarıdaki adımları yaptım, programa ne zaman gireceğim?

Enstitünüz tarafından bilgileriniz Turnitin yetkilisine gönderildiğinde/ulaştığında, yetkili kişi sizi sisteme kaydedecek ve sistem tarafından otomatik bir mail alacaksınız ve bu mail içerisinde sisteme giriş bilgileriniz yer alacaktır, gelen bilgiler doğrultusunda sisteme giriş yapacak ve TEZ intihal analiz programını kullanmaya başlamış olacaksınız.

4- Sisteme giriş yaptım; fakat tezi sisteme yükleyemedim ve intihal analiz sonucunu oluşturamadım, bunu nasıl yapacağım?

Lütfen aşağıdaki ekte bulunan kullanım kılavuzunu dikkatlice inceleyiniz ve orada belirtilenler doğrultusunda işlemleri gerçekleştiriniz.