Açık Erişimli Kaynaklarda Araştırma

Açık Erişim (AE); araştırmacıların bilimsel bilgiye (makaleler, kitaplar, tezler, araştırma verileri vs..) ücretsiz erişimini sağlayan platformlardır.

Birbirinden farklı konu başlıklarını barındıran AE sitelerini aşağıda bulabilir ve her bir bağlantı içerisinde araştırma yaparak istediğiniz kaynakları hiçbir engel olmadan anında indirebilirsiniz.

DOAB-Açık Erişim Kitapları Dizini

OAPEN, OpenEdition, CNRS, and Aix-Marseille Üniversitesi’nin ortak tarama motoru olan Açık Erişim Kitapları Dizini (Directory of Open Access Books-DOAB) 379 yayıncının 27900’den fazla hakemli akademik kitabına erişim sağlar.

HathiTrust Dijital Kütüphane

Eğitim ve araştırma kurumlarının ortak oluşumu olan HathiTrust, partner kütüphaneler tarafından dijitalleştirilmiş milyonlarca başlıktan oluşan bir koleksiyon sunar.

İnternet Arşivi

1996 yılında kurulan İnternet Arşivi (archive.org) dijitalleştirilmiş kitaplara ve diğer dijital eserlere erişim sağlar. Bazı kitaplar pdf olarak indirilmez, ancak bir kullanıcı tarafından 14 günlüğüne ödünç alınabilir. Ödünç alma, ücretsiz açılabilecek bir hesap ve Adobe Digital Editions aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

JSTOR Açık Erişimli Kitaplar

Brill, Cornell Üniversitesi Yayınları, De Gruyter ve Kaliforniya Üniversitesi Yayınları dahil olmak üzere 75’in üzerinde yayıncının 6.000’den fazla e-kitap herkesin erişimine sunulmaktadır.

OAPEN

OAPEN, temel olarak beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanında, ücretsiz erişilebilen akademik kitaplar içeren bir çevrimiçi kütüphane ve yayın platformudur.

Open Book Publishers

Bağımsız bir açık erişim yayıncısı olan Open Book Publishers, beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanında basılı kitaplar yanı sıra her bir kitabın PDF, HTML ve XML formatlarında çevrim içi okunabilen, indirilebilen, tekrar kullanılabilen veya her yere iliştirilebilen ücretsiz çevrim içi sürümlerini de yayınlar.

OpenEdition

OpenEdition, beşeri bilimler ve sosyal bilimler elektronik kaynakları için OpenEdition Books altında 9000’den fazla kitaba erişim sağlayan Fransa menşeili bir platformdur.

Gutenberg Projesi

Gutenberg Projesi, ABD telif haklarının zaman aşımına uğradığı eski eserler başta olmak üzere, dünyanın önemli eserlerinden 60.000’den fazla e-kitaba ücretsiz erişim sağlayan bir kütüphanedir. E-kitapları indirmek için HTML, epub, kindle, düz metin gibi formatlar arasından seçim yapabilir veya kitapları çevrimiçi okuyabilirsiniz.

Project Muse Açık Erişim

Project Muse, birçok seçkin üniversite yayınevinden ve akademik topluluklardan açık erişimli dergiler ve kitaplar sunar.

Springer Open

SpringerOpen; bilim, teknoloji, tıp, beşeri bilimler ve sosyal bilimlerin her alanından açık erişimli dergiler ve kitaplar sunar.

Standard Ebooks

Yüksek kaliteli, dikkatle biçimlendirilmiş, erişilebilir, açık kaynaklı ve ücretsiz kamuya ait e-kitap koleksiyonu üretmek için gönüllü yürütülen kar amacı gütmeyen bir oluşumdur.

DergiPark-Türkiye

TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında, Türkiye’de yayınlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunar. DergiPark, ulusal akademik dergilerin standartlara uygun olarak varlık kazanmasına ve uluslararası görünürlüğünün artırılmasına destek olur.

TR Dizin-Türkiye

TR Dizin, ULAKBİM tarafından oluşturulan, fen bilimleri ve sosyal bilimler, diş hekimliği, eczacılık, mühendislik, sağlık bilimleri yanında sosyal ve beşeri bilimler alanlarındaki ulusal dergilere ev sahipliği yapan ve indeksleyen bir platformdur.

CORE

CORE (COnnecting REpositories) dünya çapında arşivlerden ve dergilerden tüm açık erişimli araştırma çıktılarını toplar ve bunları kamuya sunar.

CiteSeerX

CiteSeerX, öncelikle bilgisayar ve bilgi bilimindeki literatüre odaklanan, 5 milyondan fazla bilimsel belgeye ücretsiz erişim sağlayan bir dijital kütüphane arama motorudur.

DOAJ-Açık Erişim Dergileri Dizini

Açık Erişim Dergileri Dizini (Directory of Open Access Journals-DOAJ), kullanıcıların ücretsiz, tam metin, kalite kontrolü gerçekleşmiş açık erişimli bilimsel ve ilmi dergileri belirlemesini ve aramasını sağlayan pan-disiplinli bir kaynaktır.

EconPapers

İktisat alanında çalışma çıktıları, dergi makaleleri ve yazılımlar için bir çevrimiçi koleksiyon olan RePEc’e (İktisat Araştırma Belgeleri) erişim sağlar.

OpenEdition

Beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanındaki elektronik kaynaklar için OpenEdition Journals altında 500’den fazla dergiye erişim sağlayan Fransa menşeili bir platformdur.

ScienceOpen

Science Open is genellikle tıp ve sağlık bilimlerinde 60 milyondan fazla makale sunan ücretsiz olarak sunulan bir arama ve keşif platformudur.

Scilit

Açık erişim yayıncısı MDPI tarafından geliştirilen ve sürdürülen Scilit, günlük olarak CrossRef ve PubMed’den en son verileri çekerek bilimsel materyalleri indeksleyen çok disiplinli, ücretsiz bir bilimsel veritabanıdır.

YÖK Tez Merkezi

T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Türkiye’deki akademik kurumlarda yazılan tüm yüksek lisans ve doktora tezlerini toplamakta ve ücretsiz erişim sağlamaktadır. YÖK Tez Merkezi, Türkiye’nin ulusal tez merkezidir.

DART-Europe

Avrupa araştırma kütüphaneleri ve kütüphane konsorsiyumlarının ortak bir girişim olan Dart-Europe, 28 Avrupa ülkesindeki 619 üniversiteden 28.729 açık erişim araştırma tezine küresel erişim sağlar.

EThOS

EThOS, 120’den fazla kurumun 500.000 doktora tezini bünyesinde barındıran Birleşik Krallık’ın ulusal tez hizmetidir. Bu tezlerin yaklaşık 260.000’i tam metin olup, EThOS veritabanından ya da ilgili kurumun kurumsal arşivinden indirilebilir.

Thesis Canada

1965’te kurulan Thesis Canada, katılımcı üniversitelerden binlerce yüksek lisans ve doktora tezine erişim sağlayan, Kanada Kütüphanesi ve Arşivleri (LAC) ile Kanada üniversiteleri arasında ortak bir programdır.

Yüksek Lisans ve Doktora Tezlerinin Ağ Tabanlı Dijital Kütüphanesi  (NDLTD)

Yüksek Lisans ve Doktora Tezlerinin Ağ Tabanlı Dijital Kütüphanesi (Networked Digital Library of Theses and Dissertations-NDLTD), dünyadaki akademik kurumların elektronik yüksek lisans ve doktora tezlerinin (ETD) oluşturulmasını, bunlara erişilmesini ve korunmasını teşvik etmek için dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerin ortak bir çabasıdır. NDLTD kataloğu bir milyondan fazla elektronik tez ve doktora tezine (ETD) erişim sağlar.

Trove Avustralya Tezleri

Avustralya Ulusal Kütüphanesinin Trove hizmeti neredeyse bir milyon tezin taranmasını sağlar, bunlardan bazıları sadece basılı formatta, diğerleri ise dijital formatta çevrimiçi olarak mevcuttur.

EBSCO Open Dissertations

EBSCO ve BiblioLabs tarafından oluşturulan ücretsiz bir veritabanı olan EBSCO Open Dissertations, dünyanın dört bir yanından binlerce tez için tarama ve erişime olanak tanır.

Shodhganga Hint Tezleri

Shodhganga, Hint elektronik yüksek lisans ve doktora tezlerinin bilgi havuzudur.

OATD.org

Açık Erişim Yüksek Lisans ve Doktora Tezleri (OATD) dünya genelinde yayınlanan açık erişimli yüksek lisans ve doktora tezleri platformudur.

PQDT Open

ProQuest’in bir hizmeti olan PQDT Open, açık erişimli doktora ve yüksek lisans tezlerinin tam metnini ücretsiz olarak okunmasına olanak sağlar.

Aperta (Tübitak Açık Arşivi)

Aperta, TÜBİTAK’ın açık erişim arşividir.

Harman (Türkiye Akademik Arşivi)

Harman, Türkiye’deki üniversitelerin, kamu ve araştırma kurumlarının açık arşivlerinin ulusal arşividir.

arXiv

ArXiv fizik, matematik, bilgisayar bilimi, kantitatif biyoloji, kantitatif finans, istatistik, elektrik mühendisliği ve sistem bilimi ile iktisat alanlarındaki bilimsel ön baskılar için bir arşivdir.

COAR-Açık Erişim Arşivleri Konfederasyonu

Açık Erişim Arşivleri Konfederasyonu (Confederation of Open Access Repositories-COAR), 150’den fazla üye ve işbirlikçi kütüphanenin, üniversitenin, araştırma kurumunun, fon veren devlet kurumlarının ve benzerlerini açık erişim arşivlerinin küresel arşividir.

OAIster

OAISter, 1000’den fazla kütüphane, arşiv ve kurumsal arşivin katkıda bulunduğu, tüm disiplinlerden ve konulardan 25 milyondan fazla kayıt içeren, ücretsiz erişilebilen bir arşivdir.

OpenAIRE

OpenAIRE, AE politikalarını destekleyen Açık Erişim bilgi havuzları, arşivler ve dergiler ağı sağlayan bir Avrupa açık bilim oluşumudur / altyapısıdır.

OpenDOAR-Açık Erişim Arşivleri Rehberi

OpenDOAR, 5322’den fazla ülkenin açık erişim bilgi havuzlarının ve politikalarının küresel bir dizindir.

ROAR-Açık Erişim Arşivleri Kayıt Platformu

Açık Erişim Arşivleri Kayıt Platformu (Registry of Open Access Repositories-ROAR) dünya genelindeki açık erişim arşivlerin gelişimini ve durumunu listeler ve gösterir.

SSOAR-Sosyal Bilimler Açık Erişim Arşivi

Sosyal Bilimler Açık Erişim Arşivi (Social Science Open Access Repository-SSOR) Leibniz Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından yürütülen 55.000’den fazla yayına ücretsiz erişim sağlayan bir sosyal bilim literatürü veritabanıdır.

Zenodo

Zenodo, bir OpenAIRE ortağı ve açık kaynak, açık erişim ve açık veri öncüsü olan CERN tarafından kurulan toplayıcı bir arşivdir..

Archaeological Analytics

Archaeological Analytics açık erişimli ABD ve Kanada arkeolojik koleksiyonları için dijital bir kütüphanedir.

Das Bundesarchiv

“Das Bundesarchiv”, Federal Arşivi’nin dijitalleştirilmiş yazılı kaynaklarına erişim sağlar.

Caltech Arşivleri

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü “Caltech Arşivleri” kaynakları, el yazmalarından fotoğraflara, görsel-işitsel materyallere, kitaplara, güzel sanatlara ve el yapımı eserlere kadar çok çeşitli materyalleri içermektedir.

Dijital Bodleian

Bodleian Kütüphanesi’nin el yazmaları ve haritaları da içeren dijitalleştirilmiş kaynakları için bir arayüzdür.

Europeana Koleksiyonları

Europeana, Avrupa arşivleri, kütüphaneleri ve müzelerinin 50 milyondan fazla dijitalleştirilmiş öğesine -kitaplar, müzik, sanat eserleri ve daha fazlasına- erişim sağlar.

Gallica – BnF Dijital Kütüphanesi

Gallica, Bibliothèque Nationale de France (BnF)’ın dijital kütüphanesi ve Fransız kültürel miras kurumlarının koleksiyonları için ulusal toplayıcısıdır. Koleksiyon, basılı materyalleri (kitaplar, dergiler, gazeteler, notalar ve diğer belgeler), grafik materyallerini (gravürler, haritalar, fotoğraflar ve diğerleri) ve ses kayıtlarını içerir.

Alman Dijital Kütüphanesi

Alman Dijital Kütüphanesi, Almanya’nın her yerinden milyonlarca kitap, arşivlenmiş materyaller, görüntüler, heykeller, müzik eserleri ve diğer ses belgeleri yanı sıra filmler ve notalardan oluşan Almanya kültürel ve bilimsel miras koleksiyonuna erişim sağlar .

Kongre Kütüphanesi Dijital Koleksiyonları

Kongre Kütüphanesi Dijital Koleksiyonları, el yazmaları, fotoğraflar, ses kayıtları, notalar, kitaplar, filmler, haritalar ve gazetelerden oluşan dijital  bir kütüphanedir.

Maps, Globes & Plans

Maps, Globes & Plans, Kongre KütüphanesiGallicaBritanya KütüphanesiFransız Diplomatik ArşivleriMoravya Kütüphanesi (Çek Cumhuriyeti), Harvard Kütüphanesi ve benzeri dahil olmak üzere bazı kurumların dijital haritaları ve atlasları için bir toplayıcı web sitesidir.

Oxford Text Archive (OTA)

OTA 25’ten fazla dilde, araştırma ve eğitim-öğretim için yüksek kaliteli dijital kaynaklar içeren bir açık arşivdir.

SALT Araştırma

Salt Araştırma, SanatMimarlık ve Tasarım ve Kent, Toplum ve Ekonomi koleksiyonları ile Türkiye ve tarihi ile ilgili arşiv materyallerine erişim sağlar.

TBMM Dijital Arşivi

TBMM Dijital Arşivi, TBMM Kütüphanesi’nin dijital kaynaklarına ve TBMM’de yasama / denetim faaliyetleri ile üretilen çıktılara erişim sağlar.

British Library Çevrimiçi Galerisi

Eski haritalarsanal kitaplar yanı sıra sergiler ve önemli başlıklar gibi Britanya Kütüphanesi kaynaklarının çevrimiçi galerisidir.

David Rumsey Harita Koleksiyonu

Nadir 16. ve 21. yüzyıl Kuzey ve Güney Amerika haritalarının yanı sıra Dünya, Asya, Afrika, Avrupa ve Okyanusya haritalarından oluşan bir koleksiyondur. 150.000’den fazla harita bulunmaktadır.

New York Halk Kütüphanesi Dijital Koleksiyonu

New York Halk Kütüphanesi koleksiyonlarından dijitalleştirilmiş 890.355’den fazla öğeye erişim sağlar.

Dünya Dijital Kütüphanesi

Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi ve UNESCO’nun desteği ile oluşturulan ve yürütülen Dünya Dijital Kütüphanesi,  M.Ö. 8000 ve 2000 yılları arasında 193 ülke ve kültürden 19.147 kaynağa – el yazmaları, nadir kitaplar, haritalar, fotoğraflar ve diğer önemli kültürel belgelere – ücretsiz erişim sağlar.