Kütüphaneler Arası Ödünç Verme Hizmeti

>Kütüphaneler Arası Ödünç Verme Hizmeti

İ.Z.T.Ü. Kütüphanesi Kütüphanelerarası Ödünç Verme (ILL) Politikası

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Covid 19 sürecinde kargolarda yaşanan sorunlar ve bulaşma riskini artırması sebebiyle basılı kitap alışverişi geçici bir süre durdurulmuştur. Kitap isteğinde bulunurken sadece kitap bölümü (kitabın yüzde onunu geçmemek kaydıyla isteyebilirsiniz.

Nedir:

İ.Z.T.Ü. Kütüphane koleksiyonunda bulunmayan  kitap, makale vb. yayınların “Kütüphaneler Arası Ödünç Verme” (Inter Library Loan-ILL) sayesinde diğer üniversite kütüphanelerinden sağlanması hizmetidir.

Kimler Yararlanabilir:

Kütüphanelerarası Ödünç Verme (ILL) Hizmetinden akademik personel ve idari personel yararlanır.

Öncelikli Yapmanız Gerekenler:

1.Aşama: İstekte bulunmadan önce, kitabın İ.Z.T.Ü. koleksiyonunda mevcut mu veya mevcut değil mi bilgisini kontrol ediniz. Katalog kaydının “Status” alanında “DUE … ” notu olan kitaplar okuyucu üzerinde olduğundan, ancak tekrar “AVAILABLE” notuyla göründüğünde kütüphaneye gelerek kitabı alabilirsiniz.

2. Aşama: Aradığınız kaynak İ.Z.T.Ü. Kütüphane koleksiyonunda yok ise; aşağıdaki bağlantılar yolu ile aramış olduğunuz kaynağın Türkiye`deki hangi üniversite kütüphanesinde olduğunu bulunuz (Kaynağı bulduğunuz kütüphanenin kendi kataloğundan ödünç alınabilirliğini sorgulayınız)

Nasıl İstekte Bulunulabilir:

3. Aşama:

Yukarıdaki aşamalar bitirildikten sonra kaynak talebi için aşağıdaki adımları takip ediniz:

a.  Aşağıdaki “İ.Z.T.Ü. Kütüphaneler Arası Online Ödünç Kitap veya Makale İstek Formu” ile veya

b. Kütüphaneye şahsen başvurarak kitap veya makale isteğinde bulunabilirsiniz.

Kurallar Nelerdir:

Kullanıcı bir seferde en fazla 5 kaynak isteğinde bulunabilir.

Ödünç istenilen kitaplar, kütüphaneye kargo ile gönderilir ve iadelerin de kargoyla yapılması gerekmektedir. Kargo ile ilgili tüm masraflar talep eden kullanıcıya aittir

Kullanıcı ödünç aldığı tüm kitapları iade etmeden tekrar talepte bulunamayacaktır. İl dışındaki kütüphanelerde bulunan kaynakların geliş süresi; gönderen kuruma, postada geçen zamana ve tarihsel başvuru sırasına göre değişiklik gösterir.

Ödünç alınan kaynağın kullanım süresinin uzatılması için, iade tarihinden bir hafta öncesinden Kütüphanelerarası Ödünç Verme Birimi’ne haber verilmesi gerekir. Uzatma süresi ve sayısı kaynağın ödünç alındığı kütüphanenin kurallarına göre değişiklik gösterir.

Bu hizmet ile ödünç getirtilen kaynak kişiye teslim edildikten sonra; kaynağın kaybolması, hasar görmesi veya geç iade edilmesi halinde sorumluluk kullanıcıya aittir. Bu durumda; kaynağın ödünç alındığı kütüphanenin kuralları geçerlidir.

İZTÜ Kütüphanelerarası Online Ödünç Kitap Veya Makale İstek Formu